pas de calais // en Fransız Japon
Japon tekstil firması Galerie de Pop’un kurucusu Tsukasa Kobayashi ile Yukari Suda’nın ortak projesi olan pas de calais, çok kısa bir süre önce Paris’in Le Marais mahallesinde ilk Avrupa mağazasını açtı.

1998 senesinde hayata geçirilen proje, markanın beyni ve tasarımcısı Suda’nin kendi zevki ve hayat felsefesini yansıtabileceği bir vitrin marka olarak düşünülmüş. Markada yün, keten ve ipek gibi doğal tekstil ürünlerinin kullanımı ön planda.Tekstil boyama tekniklerinde de Japon Indigosu ve hatta çamur kullanan, pamuklu gömleklerinin dokumasında el emeği Khadi dokuma tekniğini tercih eden marka, dikişlerin son rötuşları dahil zanaatkar bir dokunuş arzulamış!Peki neden bir Japon markası Fransız isim seçer diye soracak olursanız, bu fikir de yine Suda’nın Fransa’nın kuzeyinde yer alan Calais bölgesinin meşhur Calais danteliyle tanışmasından doğuyor. Dantelin detaylarındaki inceliğe ve yapımındaki zorluğa hayran kalan Suda, hayalindeki koleksiyonun da bu özveriye sahip olmasını istemiş.

Japonya’nın çeşitli şehirlerinde satış noktaları bulunan pas de calais, kendi ülkesinde yakaladığı büyük başarıyı takiben yaklaşık 2 sene önce ilk mağazasını New York’ta açtı. Bu sene de Avrupa’lı takipçileri için Paris mağaza projesini hayata geçiren marka, butiğin tasarımı için İsrailli mimar Raphael Navot’yu görevlendirdi. Duru mimarisi ve her biri farklı parçalardan birleştirilerek yapılmış orijinal parkesiyle övgüler toplayan pas de calais, Paris’te yeni alışveriş adresleri arasında bu kış sezonunda öne çıkacakmış gibi duruyor.


Adres: 15, rue de Poitou 75003 // 01 40 27 89 83
Hakkımızda
İletişim
Instagram